Partner serwisu:

Patronat medialny:

Pacjenci z zaćmą niedoinformowani

2 sierpnia 2010

Według badania CBOS wiedza pacjentów dotycząca operacji zaćmy i efektów leczenia nie jest zadowalająca.

Lekarze rodzinni i okuliści najczęściej przygotowują pacjentów do operacji zaćmy. Przed zabiegiem konieczne jest między innymi wykonanie podstawowych badań laboratoryjnych, rentgenogramu klatki piersiowej, EKG, wymazu z worka spojówkowego oraz szczepienie przeciwko WZW typu B. Pacjenci z reguły wiedzą jakie badania należy wykonać, jednak świadomość przebiegu operacji oraz jej efektów wydaje się być niewystarczająca.

Choć zaćma jest jedną z najczęstszych chorób oczu, a w Polsce choruje na nią około 800 000 osób, to stan wiedzy Polaków na temat przebiegu operacji usunięcia zaćmy i jej efektów jest znikomy. W grupie pacjentów przed zabiegiem usunięcia zaćmy 50% osób stwierdza, że nie wie, jaka soczewka będzie im wszczepiona, a w grupie osób po zabiegu co trzeci respondent deklaruje, że nie wie, jaką ma soczewkę. Mimo braku wiedzy o specyfikacjach soczewek aż 56% badanych przed operacją oczekuje, że po zabiegu pozbędzie się problemów z widzeniem, czyli będzie dobrze widzieć zarówno z bliska, jak i z daleka, bez potrzeby noszenia okularów – wynika z
badań przeprowadzonych przez CBOS.

Badanie CBOS wykazało, że pacjenci są niedoinformowani: co czwarty respondent po zabiegu usunięcia zaćmy (24,0%) stwierdza, że przed operacją miał za małą wiedzę na temat samego jej przebiegu oraz rodzajów wszczepianych soczewek. Nie wiedział, jaką soczewkę mu wszczepią i z czym się to wiąże w przyszłości: czy całkowicie pozbędzie się problemu złego widzenia, czy będzie musiał nosić okulary. Ponadto pacjenci nie mieli wiedzy nt. zdrowia swoich oczu i innych wad wzroku, które wystąpiły obok zaćmy, w tym m.in. starczowzroczności.

Głównym źródłem informacji – często niepełnej – o rezultatach wszczepienia danej soczewki w obu grupach respondentów jest lekarz. Część respondentów pozyskiwała również informacje od znajomych lub rodziny. Z pozostałych źródeł korzystano rzadko, a ze źródeł specjalistycznych jeszcze rzadziej. 41% osób oczekujących na usunięcie zaćmy i 30%, które przeszło operację twierdzi, że lekarz w ogóle nie informował ich o tym, jak będą widzieć po usunięciu zaćmy. Ponadto w wielu przypadkach informacja o rodzajach soczewek dostarczana pacjentom przez lekarzy była niewystarczająca. 63% osób oczekujących na operację usunięcia zaćmy i 60%, które już ją przeszły uważa, że lekarz w ogóle nie informował ich o rodzaju soczewek, które mają być im wszczepione.

73% badanych oczekujących na zabieg usunięcia zaćmy nie słyszała, że obecnie w Polsce możliwe jest wszczepienie soczewki wieloogniskowej, dzięki której nie będzie konieczne noszenie okularów lub wszczepienie soczewki cylindrycznej korygującej astygmatyzm. Jeszcze większa grupa, bo 84% osób, które przeszło operację usunięcia zaćmy nie miało wiedzy na temat nowoczesnych soczewek.

Niski stan wiedzy Polaków o rodzajach soczewek i rezultatach operacji usunięcia zaćmy nie wpływa na ich oczekiwania. Połowa pacjentów wierzy, że odzyska ostry wzrok i nie będzie musiała nosić okularów. Jak pokazują badania, co piąty respondent (21%) jest częściowo zadowolony z efektów, operacji, a 11% jest zawiedzionych, ponieważ nie spełniły się ich nadzieje wiązane z zabiegiem. Najczęstszymi przyczynami niezadowolenia są: brak poprawy lub zbyt mała poprawa widzenia, konieczność noszenia okularów oraz komplikacje, które pojawiły się po zabiegu.

Więcej informacji: leczeniezacmy.pl